udalosti

Postel do ložnice – kde a jak ji umístit?

PR článek

Jsou před vámi takové změny v osobním životě, které vyžadují stahování a tím narušují váš dosud zažitý komfort? Ať se vaše ložnice přesouvá do jakkoli obnovené a prostorné místnosti, ze začátku ji vaše tělo bude vnímat negativně. Abyste toto riziko minimalizovali, přinášíme vám pár tipů, jak umístit postel pro klidný a zdravý noční spánek.

S postelí to není jako s ponožkami. Ani z pohledu fyzioterapeutů, ani podle teorií feng šuej nemáme ve svém životě několikrát obměňovat manželskou postel. Je to sice „jen“ kus nábytku, ale z ostatních v nejtěsnějším kontaktu s naším tělem, vědomím i myslí. Její kvalita a dispoziční řešení ovlivňují spánkový rytmus a celkovou kondici na další den.

Víte, že už naši předkové napomínali mladších, aby si chránili své lůžko na spaní a vybírali si podle toho, co jim vyhovuje nejvíce? Zejména manželská postel, postel po staré a nemocné v sobě ještě dlouhodobě uchovává „spojení“ se svými předchozími uživateli. Nikdy proto nerozhodný pro manželskou postel z bazaru nebo málo vyžívala z pokoje pro hosty od vašich známých.

postel do ložnice

Nejvhodnější poloha ložnice
Postel slouží na klidný, nepřerušovaný spánek nebo kratší relax během dne. Nemá se s ní spojovat usazování hosty, péči o dítě či lůžko na hraní. Výměna manželské postele je po takových etapách nutná, protože se stává opotřebovanější a méně bezpečnou. Prostor v ložnici má být spíše menší (3 x 4 m), nezaplněný nábytkem ani doplňky, neprůchodný, nezávislý s obývákem, kuchyní ani pracovnou.

postel do ložnice

Ideální polohou je zadní, tišší místnost s okny mimo frekventované cesty. Nemá mít společné stěny s koupelnou ani toaletou. Největší riziko i tak představuje kuchyň a kumulování energií v sporácích, chladničkách a jiných spotřebičů. Ty na náš spánkový režim působí dost negativní.

Optimální pozice postele v místnosti
Pozor, ještě před umístěním postele se přesvědčte, zda daná místnost vyhovuje moderním minimalistickým konceptem. Je prosvětlená, vzdušná, nenapadení plísní, nemáte v ní ztížené podmínky při úklidu ani při skladování svých osobních věcí. Postel vyžaduje jedno stálé, trvalé místo, ale nikdy ne v pozici daleko od stěn. Zejména čelo čalouněné postele má dotýkat alespoň klenby či příčky, čímž samotnému uživateli dodává na pocitu bezpečí a lepší opory.

postel do ložnice

Manželská postel se standardními rozměry 180 x 200 cm:

Má být z masivního dřeva s co nejméně umělými (koženými) potahy a kovovými prvky. Ty na lidský organismus působí rušivě. Důležitou součástí jsou nožičky a doporučená výška lůžka alespoň 30 cm. To představuje garanci proudění vzduchu a životní energie.
Z postele máte mít přehled o dění v pokoji, ale ne za cenu ohrožení zdraví. Proto doporučujeme, aby okna byla po vašem boku a pokud v pokoji ochlazujete, popřípadě ohříváte vzduch pomocí klimatizace, ať nepůsobí přímo do obličeje ani na záda.
Ve vztahu ke vstupním dveřím je také vhodnější boční pozice. Nikdy nemějte postel tak, že jste nohama směrem ke dveřím – je to starý rituál vynášení mrtvých. U dveří se zaměřte na matné, nepřehledné sklo, které zmírňuje odráženo světlo z jiných místností. Nejvíce rušivé je umělé světlo televizorů.
V těsné blízkosti manželské postele doporučujeme jen noční stolky s lampou, komodu a oproti prostorově nenáročné, vestavěné skříně a šatníky bez zrcátek. Za „zatěžující“ nábytek v blízkosti postele se považuje knihovna a otevřené regály.


Tip redakce: Vylaďte interiér svého domu k dokonalosti.


zeny
PR článek

Nejnovější články

Další články autora